Magazyn
branży pogrzebowej

10. edycja NECROEXPO, czyli trendy, technologie i ekologia

Klasyczne i nowoczesne trumny i urny, aplikacje dla zakładów pogrzebowych, urnomaty i wiele innych produktów prezentowali wystawcy podczas 10. Międzynarodowych Targów Branży Pogrzebowej i Cmentarnej. Nie zabrakło także wydarzeń towarzyszących, które odbiły się głośnym echem w prasie i mediach, takich jak Zawody W Kopaniu Grobów Na Czas i Pokaz Mody Dla Pracowników Zakładów Pogrzebowych. Targi pobiły wszelkie rekordy: wystawę odwiedziły tysiące zwiedzających. Wystawców również było więcej niż kiedykolwiek, bo 127.

Targi NECROEXPO to miejsce, które gromadzi całą branżę. Niezależnie od konfliktów czy codziennej rywalizacji, w Targach Kielce cały sektor funeralny jednoczy się. Przyjeżdżamy tu, nie tylko, żeby zaprezentować nowości, czy nawiązać kontakty biznesowe, ale też po to, by celebrować rozwój branży. Już dziś widzimy, że Polska jest absolutnym liderem w Europie, a może i na świecie, jeśli chodzi o jakość i technologie – mówił jeden z wystawców targów. Wydarzenie to od prawie 20 lat jest szeroką platformą do prezentacji najnowszych możliwości, technologii i trendów w zakresie usług pogrzebowych. Tak też było podczas najnowszej, dziesiątej edycji.

127 wystawców z Polski i z zagranicy przedstawiło swoje produkty, dzieląc się absolutnymi nowościami na skalę światową! Firma Silenta zaprezentowała urnomaty, czyli paczkomaty do odbioru urn. W halach wystawienniczych pojawiły się także m.in. biżuteria memorialna wykonywana z użyciem prochów, ubrania dla pracowników zakładów pogrzebowych, czy akcesoria do tanatokosmetyki.

Tegoroczna edycja targów Necroexpo jest rekordowa. Razem jesteśmy już od 20 lat. Doceniamy Państwa obecność tutaj oraz Waszą chęć pokazania się – mówił dr Andrzej Mochoń, Prezes Zarządu Targów Kielce.

Najważniejszą wartością mojego środowiska, które reprezentuję od lat, to są właśnie te targi, istnieją i które rozwijają się – podkreślał podczas uroczystego otwarcia Łukasz Koperski – Prezes Polskiej Izby Przedsiębiorców Branży Pogrzebowej.

Na jubileuszową edycję NECROEXPO przyjechało ponad 2000 gości z branży. Zwiedzający przyjechali z każdego zakątka Polski, ale także z Litwy oraz USA.

Targi NECROEXPO odwiedziło wiele gości honorowych: Senator Rzeczypospolitej Polskiej, Krzysztof Słoń; Agata Wojda, Prezydent Miasta Kielce; Zbigniew Baran, Prezes Zarządu Stowarzyszenia Polska Izba Pogrzebowa; Piotr Banaczyk oraz Janusz Kościukiewicz, Wiceprezesi Zarządu Stowarzyszenia Polska Izba Pogrzebowa; Marcin Serek oraz Sławomir Wierzbicki, Przewodniczący Komisji Rewizyjnej. Swoją obecnością NECROEXPO zaszczycili również: Marek Cichewicz, Prezydent Światowej Organizacji Przedsiębiorców Pogrzebowych FIAT-IFTA; Krzysztof Wolicki, Prezes Zarządu Polskiego Stowarzyszenia Pogrzebowego; Dariusz Dutkiewicz, Dyrektor Instytutu Branży Pogrzebowej i Cmentarnej; Witold Skrzydlewski były Prezes Stowarzyszenia Polska Izba Pogrzebowa oraz Łukasz Koperski, Honorowy Prezes Polskiej Izby Pogrzebowej.

Nie zabrakło także zagranicznych gości. W Targach Kielce byli m.in. Ladislav Striz, Przewodniczący Słowackiego Stowarzyszenia Usług Pogrzebowych i Kremacyjnych (SAPAKS) oraz Jozsef  Varga, Prezydent  Węgierskiego Stowarzyszenia Zarządców i Operatorów Cmentarzy (MTFE), członek zarządu Węgierskiego Stowarzyszenie Przedsiębiorców Pogrzebowych (OTEI).

NECROEXPO merytorycznie

W ramach NECROEXPO w Targach Kielce obyło się 26 wystąpień. Agnieszka Nowak, Główny Specjalista w firmie Salvum BHP poprowadziła prezentację pod tytułem „Higiena w zakładzie pogrzebowym”. Poruszyła istotne kwestie dotyczące używanych preparatów do dezynfekcji, procedur awaryjnych oraz postepowań poekspozycyjnych.

Jako pracodawca wy go [red. pracownika] macie chronić i zapewnić bezpieczny preparat. […] To nie jest tak, że dacie pani sprzątającej jedną parę rękawiczek. […] Ona musi mieć odpowiednie rękawiczki do stosowanego preparatu: […] do jednego nitrylowe; do drugiego butylowe; do trzeciego z gumy kauczukowej, odpornej na działanie substancji chemicznych; jedne krótkie, drugie długie, trzecie prawie do ramion – mówiła Agnieszka Nowak z Salvum BHP oraz doradzała przedsiębiorcom, w jaki sposób dobrać wyposażenie niezbędne pracownikom do używanych preparatów.

Aneta Dobroch zachwyciła widzów prezentacją pod tytułem „Piękny sposób na łączenie pogrzebów katolickich z elementem świeckości”.

Kopanie grobów na czas i pokaz mody na NECREXPO

Podczas NECROEXPO odbyły się także Międzynarodowe Zawody Kopania Grobów Na Czas, w których zwycięstwo zdobyła drużyna z Węgier. Zadanie wykonali w najkrótszym czasie, pokonując Słowaków i Polaków. Emocjonujące zmagania z uwagą śledzili zarówno wystawcy, jak i zwiedzający. Wykopane groby oceniało międzynarodowe jury, które zwracało uwagę na: technikę kopania, dokładność, czas, estetykę i wypełnienie. Zwycięzcy otrzymali pamiątkową statuetkę, ale zyskali również międzynarodowe uznanie!

Firma Carmen, która jest z targami Necroexpo już prawie od dwóch dekad co roku prezentuje nowe kolekcje garniturów i garsonek dla pracowników domów pogrzebowych. Podczas tegorocznego wydarzenia wystawca zaprezentował modne, ale także wygodne marynarki, spodnie i kostiumy z wysokogatunkowych materiałów.

Podczas Jubileuszowej Gali NECROEXPO 8 czerwca uhonorowano Zarząd Targów Kielce, managera wystawy oraz partnerów, bez których NECROEXPO by nie istniało. Wydarzenie zostało doskonałym miejscem na przypomnienie, jak przez ostatnie 20 lat rozwijała się branża funeralna oraz samo wydarzenie.

Targi to wiele miesięcy przygotowań, wiele osób było w to zaangażowanych, wielu wystawców, wiele firm. Chciałem krótko powiedzieć o kilku tych firmach, które angażowały się w całym procesie realizacji targów. Szczególne podziękowania dla firmy Plastmed, […] także chciałem podziękować firmie Primatech, […] podziękowania dla Pana Mirosława Grodeckiego z firmy Grami, Pani Anety Zdyb i Pana Wojciecha Kitajewskiego z firmy Carmen, a także Rafała Sadowskiego z firmy Urny R. Sadowski. To są osoby najbardziej zaangażowane z ramienia Konsorcjum Wystawców Funeralnych – mówił Marcin Musiał, manager wydarzenia.

NECROEXPO przyciągnęło uwagę nie tylko setek zwiedzających, ale i ogólnopolskich mediów, takich jak Fakt, TVN24, TTV, Gazeta Wyborcza, Polsat, czy TVP. W Targach Kielce pojawiła się także polsko-litewska reżyserka filmów dokumentalnych Vita Maria Drygas. To właśnie NECROEXPO zainspirowało ją do rozpoczęcia prac nad nowym projektem dotyczącym branży funeralnej.

Nagrody za najlepsze produkty

17 wyróżnień i nagród za produkty otrzymali wystawcy X Międzynarodowych Targów Branży Pogrzebowej i Cmentarnej. Katarzyna Supa, redaktor naczelna magazynu Thanos w imieniu Komisji Konkursowej pod przewodnictwem Piotra Banaczyka, wiceprezesa Stowarzyszenia Polska Izba Pogrzebowa, wręczyła medale za najlepsze produkt:

Za kreator funeralny E.Grami do obsługi graficznej w branży funeralnej firma E.Grami-Amigo Alina Grodecka; za piec kremacyjne KALIFSA MEMORIAL KM3 zasilany wodorem dla firmy TE Kalfrisa Polska; za schodołaz SANO SAL- wózek elektryczny do transportu osób i ładunków po schodach dla firmy Euromobil; za Scutoid Urns  dla firmy Gro-Net Michał Grosicki; za autoloadr XRT oraz XRT-S dla firmy MS Construction; za odzież EKO dla zmarłych  dla firmy Carmen Aneta Zdyb, Wojciech Kitajewski oraz za koła schodowe wielokierunkowe do noszy dla firmy Prima-Tech.

Nagrody w kategorii TOP DESIGN otrzymali SILENTA ROBERT JAKUBOWSKI oraz firma Teala.

Copyright 2023 | Realizacja: cemit.pl