Magazyn
branży pogrzebowej

Najsłynniejsze mauzolea na świecie

Panteon, świątynia miłości Tadż Mahal, a może mauzoleum Lenina na placu Czerwonym – które z niżej opisanych miejsc najbardziej chcielibyście odwiedzić w nadchodzącym 2024 roku?

Mauzoleum w Halikarnasie, Bodrum, Turcja

Tak prawdopodobnie wyglądało Mauzoleum w Halikarnasie w czasach swej świetności

Zacznijmy od postaci, której zawdzięczamy słowo „mauzoleum”. Perski władca Mauzolos został pochowany w okazałym grobowcu zaliczanym do jednego z cudów świata antycznego. Niestety, zła wiadomość jest taka, że obiekt nie zachował się do naszych czasów. Mauzoleum zostało prawdopodobnie zniszczone w wyniku trzęsienia ziemi w okresie późnego średniowiecza, ale ruiny jego fundamentów przetrwały na terenie współczesnej Turcji. Natomiast część zachowanych elementów wyposażenia można podziwiać w Muzeum Narodowym w Londynie.

Grobowiec został zbudowany na polecenie Artemizji, żony Mauzolosa. Sam obiekt miał postać jońskiej świątyni z 40 kolumnami. Na szczycie budowli wznosiła się 24-stopniowa piramida z rzeźbą przedstawiającą kwadrygę a w niej postaci zmarłego króla i jego małżonki. W XIX wieku londyński baron prasowy Julius Beer zlecił wykonanie mauzoleum dla swojej córki na cmentarzu Highgate w Londynie. Miało ono być wzorowane na tym w Halikarnasie. W przeciwieństwie do starożytnego pierwowzoru to mauzoleum można zwiedzać do dzisiaj.

Chiny: mauzoleum pierwszego cesarza Qin

Terakotowa armia w mauzoleum pierwszego cesarza Qin

Kto nie słyszał o „terakotowej armii”? O mauzoleum zbudowanym przez 700 tysięcy robotników i niewolników, których po zakończeniu prac zabito i pochowano nieopodal kompleksu grobowego? 

Pierwszy cesarz Chin, Shi Huangdi, miał gest, a pod koniec życia – jak byśmy dzisiaj pewnie powiedzieli – coś na kształt manii prześladowczej. Przez całe życie silny i bezkompromisowy, z wiekiem stawał się coraz bardziej nieufny i przesądny.

Jego mauzoleum to 76-metrowy kopiec, który składa się z wewnętrznego grobowca i zewnętrznego „miasta” o powierzchni ponad 100 kilometrów kwadratowych. Pilnuje go ponad osiem tysięcy wojowników z terakoty, z końmi, rydwanami i bronią. Ich twarze pierwotnie były namalowane, ale kolory szybko wyblakły po odkryciu mauzoleum i wystawieniu go na działanie powietrza w 1974 roku. 

W środku pochowano nie tylko cesarza, lecz także m.in. jego konkubiny, zwierzęta, przedmioty codziennego użytku.

Grobowiec wewnętrzny to podziemny pałac z 18 salami-domami na dziedzińcach. W środku prawdopodobnie znajdują się też drogi i mosty. Prawdopodobnie, bo nie poznaliśmy jeszcze zawartości całego kompleksu. Rząd Chin obawia się, że przy próbie odkopania te archeologiczne skarby zostaną zniszczone przez destrukcyjny wpływ powietrza. Czekają więc na odkrycie przez następne pokolenia.

Maroko: grobowce Saadytów, Marrakesz

Grobowce Saadytów w Marakeszu

To z kolei wspaniały przykład architektury arabskiej. Grobowce pochodzą z XIV wieku, a najstarszy zachowany grób datowany jest na 1557 rok. Mauzoleum otoczone jest ogrodem, w którym znajduje się ponad 100 pokrytych mozaiką grobowców skrywających szczątki tej potężnej niegdyś dynastii. 

Większość budowli powstała w XVI wieku na polecenie sułtana Ahmeda I al-Mansura (Zwycięzcy). Jego domniemane miejsce pochówku, w pokrytej płaskorzeźbami i mozaikami sali o 12 kolumnach, jest największą atrakcją nekropolii. W XVII wieku grobowce zostały zamurowane przez Mulaja Ismaila. Ukryte przez blisko 200 lat za wysokim murem niszczały, aż do ponownego odkrycia ich przez Francuzów podczas przypadkowego przelotu samolotem nad miastem.

Indie: Tadż Mahal

Tadź Mahal

Tadż Mahal został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 1983 roku, a samo mauzoleum jest bodaj najsłynniejszą świątynią miłości. Powstało bowiem na pamiątkę przedwcześnie zmarłej ukochanej żony cesarza Mongołów Szahdżahana, Mumtaz Mahal. Według legendy przed śmiercią zobowiązała ona męża do spełnienia trzech obietnic: miał nigdy się nie ożenić, zaopiekować się dziećmi i postawić na jej cześć budynek, który będzie ją upamiętniał po śmierci.

Tadż Mahal został zbudowany w XVII wieku przez Szahdżahana. Tysiące turystów odwiedzają główne mauzoleum z wielką kopułą w kształcie cebuli, charakterystyczną dla sztuki islamu, i olbrzymią bramą symbolizującą wrota do Raju. W rogach stoją cztery minarety – wieże, z których muezin nawołuje wiernych do modlitwy. Po bokach znajdują się dwa identyczne meczety z czerwonego kamienia. Całość uzupełnia ogród krajobrazowy oraz przepływająca tamtędy rzeka.

Francja: Panteon w Paryżu

fot. Guilhem Vellut, źródło: Wikimedia

Pierwotnie był to kościół św. Genowefy, ale od 1885 roku świątynia pełni funkcję narodowej nekropolii Francuzów. Pochowanie w państwowym mauzoleum to ogromny zaszczyt. O tym, kto go dostąpi po śmierci, decyduje francuski parlament. Do najwybitniejszych osobistości spoczywających w Penteonie należą: Wolter, Jean-Jacques Rousseau, Victor Hugo, Emil Zola, Aleksander Dumas i inni. Pochowana jest tu też Maria Skłodowska-Curie.

A co ciekawego powiemy o architekturze? Fasada budowli wzorowana jest na rzymskim Panteonie. Zbudowano ją na planie krzyża greckiego, z charakterystyczną kopułą oraz efektownym kolumnowym portykiem wejściowym. Neoklasycystyczny monumentalizm ma wielu zwolenników, więc jeśli się do nich zaliczacie, a przy okazji chcecie odwiedzić grób naszej słynnej rodaczki, koniecznie musicie zobaczyć Panteon.

Rosja: mauzoleum Lenina w Moskwie

Mauzoleum Lenina w Moskwie

Choć sam Włodzimierz Lenin chciał tradycyjnego pogrzebu i planował spocząć obok matki na cmentarzu w Petersburgu, Stalin zadecydował inaczej. Ciało wodza rewolucji zostało zmumifikowane i wystawione w Moskwie, która stała się miejscem pielgrzymek radzieckiego proletariatu. Dziś ciągną do niego wycieczki z całego świata.

Samo mauzoleum to szklany sarkofag w małym budynku w kształcie piramidy umiejscowionym na placu Czerwonym, nieopodal Kremla i katedry św. Bazylego.

Dwa razy w tygodniu mumia poddawana jest zabiegom zabezpieczającym, natomiast raz na 18 miesięcy przeprowadzana jest jej gruntowna konserwacja, m.in. przebiera się Lenina w nowe ubranie. Mauzoleum było celem kilku zamachów, dlatego obowiązują w nim specjalne środki bezpieczeństwa. Leninowi nie można też robić zdjęć. A i do Rosji dziś wjechać trudno.

Copyright 2023 | Realizacja: cemit.pl