Magazyn
branży pogrzebowej

Planowanie pogrzebu za życia – nowa usługa funeralna w Polsce

Branża pogrzebowa na całym świecie wprowadza coraz to nowe usługi, aby bliscy zmarłych mogli zapewnić im godne pożegnanie. Temat tego artykułu pokazuje, że oferta zakładów często wykracza poza samą ceremonię pogrzebową.

Kilka lat temu, wraz z pogłębianiem wiedzy na temat żałoby, zaczęłam dostrzegać, jak ważną kwestią jest planowanie własnego pogrzebu. Zazwyczaj mówienie czy słuchanie o pochówku naszym lub bliskiej osoby jest trudne. Unikanie takich rozmów prowadzi do sytuacji, w której rodziny zmarłych nie wiedzą, jakiego ostatniego pożegnania ci sobie życzyli. Dlatego coraz więcej zakładów pogrzebowych w Polsce wprowadza zupełnie nową usługę – planowanie pogrzebu za życia.

Usługa planowania pogrzebu to spotkanie klienta z pracownikiem zakładu pogrzebowego, mające na celu określenie szczegółów, które mają składać się na ceremonię pochówku. Podczas takiego spotkania można zadecydować o wielu aspektach pogrzebu, takich jak rodzaj pochówku, jego miejsce, a nawet oprawa florystyczna i muzyczna ceremonii. Wielu klientów decyduje się też zadbać o kwestie finansowe, by jak najbardziej odciążyć bliskich.

Jest to stosunkowo nowa usługa na polskim rynku funeralnym, ale coraz więcej osób poszukuje jej w lokalnych domach pogrzebowych. Wprowadzając ją do oferty, otwieramy się nie tylko na nową formę zarobku, lecz także budujemy zaufanie do naszej firmy wśród klientów. Mogą oni z naszą pomocą nie tylko zorganizować ceremonię pogrzebową, ale też zdecydować o niej na długo przed śmiercią, co do tej pory spoczywało zazwyczaj na ich rodzinach.

Na Instagramie przeprowadziłam ankietę dotyczącą planowania pogrzebu za życia. Skierowałam ją do osób, które korzystały lub będą w przyszłości korzystać z usług zakładów pogrzebowych.

Oto odpowiedzi 250 osób, którym zostały zadane poniższe pytania:

„Czy słyszałeś/słyszałaś o jakiejś formie planowania pogrzebu z pomocą zakładu pogrzebowego w Polsce?” – na to pytanie tylko 34,4 proc. odpowiedziało twierdząco. Osoby te zostały poproszone o wskazanie, w jakim województwie spotkały się z tą usługą, i aż 32,5 proc. odpowiadających wskazało województwo mazowieckie. Kolejne na podium były województwa wielkopolskie (12,5 proc.) i zachodniopomorskie (10 proc.).


„Czy korzystałeś/korzystałaś z opcji planowania pogrzebu z pomocą zakładu pogrzebowego lub skorzystała z niej bliska ci osoba?” – 6 proc. ankietowanych przyznało, że korzystało z takiej usługi osobiście, a aż 17,2 proc., – że korzystała z takiej opcji bliska im osoba.


„Czy taka usługa okazała się dla nich pomocna w procesie organizacji pogrzebu?” – tutaj 56,5 proc. osób potwierdziło, a tylko 2,4 proc. uznało ją za niepomocną, reszta nie korzystała z takich usług lub nie miała zdania na ten temat.


Kluczowe okazało się ostatnie pytanie: „Czy skorzystałbyś/skorzystałabyś z opcji planowania pogrzebu z pomocą zakładu pogrzebowego, gdyby była ona dostępna w twojej okolicy?”. Respondenci wyrazili
bezpośrednie zainteresowanie usługą aż w 76 proc., a tylko 2,8 proc. z nich nie skorzystałoby z niej w przyszłości.


Wyniki ankiety potwierdzają, że nasze społeczeństwo jest gotowe korzystać z nowych usług funeralnych. Dla klientów istotne jest to, w jaki sposób przebiegnie ich ceremonia pogrzebowa, i chcą zadbać o to jeszcze za życia. Są w stanie całkowicie zaufać w tej kwestii wybranemu przez siebie zakładowi pogrzebowemu, czekają jedynie na to, żeby taka możliwość się pojawiła. Nie bójmy się więc ulepszać swojego biznesu, wprowadzając nowe opcje dla klientów. Możemy tym samym wychodzić naprzeciw ich potrzebom, nie tylko w momencie, kiedy w ich rodzinie konieczne jest skorzystanie z naszych usług.

Bardzo ważną kwestią w tej sprawie jest to, że dzięki planowaniu pogrzebu organizacja ceremonii przebiega dużo sprawniej i nie ma wtedy miejsca na niedomówienia. Jako zakładowi pogrzebowemu daje nam to pewność, że ostatnie pożegnanie przebiega zgodnie z wolą zmarłego.

Copyright 2023 | Realizacja: cemit.pl